Középső félteke - a látható improvizáció
Somlai-Fischer Ádám és Bögöthy Ádám kísérletező jazzkoncertje
Előadás a Madách 200 Gondolat Fesztiválon, az ActiCity Tánc – és Mozgásművészeti Központban. 2023. 10. 29.
Somlai-Fischer Ádám és Bögöthy Ádám kísérletező jazzkoncertje
Sokat beszélgettünk zenészekkel arról, hogy mit látnak, mit képzelnek el improvizáció közben. Vannak, akiknél ez nem vizuális, de sokan ábrázolható gondolatokat, érzéseket említenek – és persze sok közismert példa is létezik (például ahogyan a horizontális (ellenpontozott) barokk zene vertikálissá válik (harmóniák, egyetlen dallam)).
Ha ezeket meg tudjuk mutatni a közönségnek, akkor másképp hallgatják majd az improvizációt, ha látják azt, ami nekünk megjelenik, amikor a darab „játszóterére” gondolunk, amelyben improvizálunk.
Kidolgozunk és vizualizálunk könnyen érthető zenei gondolatokat ismert darabokkal. Kétperces bevezetővel mutatjuk be őket szóban, majd improvizálva, jazz stílusban adjuk elő.
Vetítést is mellékelünk, amelyek segítenek meghallani a gondolatokat a hangokban, így a közönség jobban értheti, amit hall és érez. Innen jött a „Középső félteke” cím. Makacsul tartja magát a mítosz, hogy külön analitikus és kreatív karaktere van a jobb és bal agyféltekénknek. Számunkra ez a két megközelítés nem szembeállítandó. Ehelyett az érzelmek és az intellektus közötti finom mozgásban rejlő élményeket keressük.
Funkionális diagramok Miles Davis Solar-jához
Madách Imre "Az ember tragédiája" az emberiség történetét mutatja be egy örök küzdelem és keresés szemszögéből. Az értelem és az érzelmek, a tudás és a hit gyakran összeütköznek. Ezt a feszültséget és egyben harmonikus egyensúlyt látom a zenei alkotásban is: egy állandó párbeszéd az analitikus és érzelmi oldalak között.
Ezek a fogalmak a populáris kultúrában gyakran szembe vannak állítva. Makacsul tartja magát a mítosz, hogy külön analitikus és kreatív karaktere van a jobb és bal agyféltekénknek. Számomra ez a két megközelítés nem szembeállítandó. Ehelyett az érzelmek és az intellektus közötti finom mozgásban rejlő élményeket keresem.
Ezt a két megközelítést nem egymással szembe állítva, hanem a kettő közötti finom átmenetként szeretnénk ábrázolni Bögöthy Ádámmal egy jazz koncert keretében. Hat különböző történelmi periódusból választott dalt bőgőn és gitáron, modern jazz stílusban adjuk elő. Minden darab előtt röviden bemutatunk egy zenei gondolatot, amit az előadás során videón is láthatnak, miközben zenélünk.
PROGRAM:
1720 Bach D-moll invenció jazz harmonizálva Vízszintes párbeszédtől függőleges együttállásig
1839 Chopin E-moll prelűd / Jobim Insensatez Nagyon egyszerű dallam alatt gyönyörűen lépcsőző kíséret
1914 A csitári hegyek alatt. Kodály / harmonizálva Harmóniákkal feszítjük és oldjuk
1954 Solar, Miles Davis Chuck Wayne Dúrból mollba segítenek a körülöttünk forgó akkordok
1967 Wayne Shorter Footprints Ismerős Bluesnak tűnik - de a dallam átértelmezi amit hallunk.
2023 Billie Eilish, Finneas O'Connell - What I was made for, Barbie, jazz harmonizálva.
Éva álma. Tőlünk egy kérdés.
Vizualizációk a Csitári Hegyek alatthoz és Bach 4. Invenciójához
Előadók
Bögöthy Ádám Viktor
nagybőgő művész, zenei alkotótárs
Bögöthy Ádám nagybőgő művész mára az egyik legsokoldalúbb, legkeresettebb zenésszé vált a hazai jazz életben.
Miután zenei tanulmányait befejezte gitár valamint nagybőgő szakokon (BA és MA fokozat a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen), több nemzetközi szinten is elismert versenyen vett részt ahol szakmai és közönség díjas elismerésekben is részesülhetett (Jazz Showcase, Alba Regia Nemzetközi Jazz Verseny, MJSZ Combo verseny). Mindeközben a nagy szakmai elismerést jelentő, a fiatal nemzedéket támogató ösztöndíj programban is részesülhetett (Lakatos Ablakos Dezső ösztöndíj) és Artisjus valamint Fonogram díjazottá is válhatott a Modern Art Orchestra tagságaként. Saját zenei ötleteit mint komponista két formációjában az Adams Circle-ben valamint a Bögöthy Trióban van alkalma bemutatni, mely formációkkal a hazai koncert élet aktív résztvevője. Munkája során olyan hírességekkel volt alkalma együttműködni mint David Liebman, Ben Monder, David Friedman, Bob Mintzer, Tony Lakatos, Marshall Gilkes, Szabó Dániel.
Somlai-Fischer Ádám
koncepció, harmonizálás, rajzok és klasszikus gitár
A Prezi prezentációs platform társalapítója, aminek 150 millió felhasználója van világszerte. Művészeti alkotásait többek között a Velencei Építészeti Biennálén, a berlini Transmediale-n és Tokióban az NTT/ICC-n, Helsinkiben a Kiasmában mutatták be.
Munkáiról a számos magyar lapon túl a Wired Magazine, a New York Times, a Financial Times, a Fastcompany, a Forbes és a CNN is írt. Interdiszciplináris munkásságát több díjjal is elismerték, A Financial Times' Europe’s top 50 tech entrepreneurs listáján szerepelt, megnyerte a World Technology Award-ot (WTN, Time inc) a Művészetek kategóriában, Osher Fellow-ként dolgozott az Exploratoriumnál, San Francisco-ban, és az International Design magazin által az ötven legígéretesebb tervező közé választották, Magyarország tehetség nagykövete volt. Alapítója volt a Kitchen Budapest innovációs labornak, A Bridge Budapest NGO-nak, a Budapest School-nak.
Jazz gitárt először 90-es években OSZK-ban tanult Tornóczky Ferenctől, ma Rákoczy Anna kortárs fuvolaművésztől és Juhász Gábor jazzgitárostól kap zenei iránymutatast.